HISTORIA FUNDACJI VISIONARY

Fundacja Visionary (dawniej Wsparcie 112) to organizacja pozarządowa, która istnieje od listopada 2017 roku. Swoją siedzibę ma przy ul. Rynek 8 w Korczynie (powiat krośnieński). Jej pomysłodawcą i jednym z fundatorów jest Artur Jabłoński, strażak i ratownik w OSP KSRG Korczyna.

Jabłoński, zainspirowany działaniami Stowarzyszenia Nocna Jazda Samochodem Bez Celu Krosno, które działało w latach 2009-2019, zebrał wokół siebie młodych ludzi z powiatu krośnieńskiego, którzy nie bali się wyzwań i chcieli uzupełniać działania profesjonalnych służb ratowniczych, tj. straż pożarna, pogotowie ratunkowe czy policja.

Pasjonaci ratownictwa i wolontariusze jako członkowie Fundacji Wsparcie 112 prawie siedem lat temu rozpoczęli swoją działalność polegającą na niesieniu pomocy w ratowaniu życia i osób poszkodowanych w różnych zdarzeniach (wypadkach czy zaginięciach), organizacji pokazów i prelekcji z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz propagowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przez lata swojej działalności promowali różne inicjatywy edukacyjne, wolontariat i organizowali drużyny wsparcia dla działalności ratownictwa. Ich dużą zasługą są organizowane akcje charytatywne w czasie pandemii i wojny w Ukrainie, m.in. zbiórki rzeczowe dla potrzebujących. Fundacja nawiązała też współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi i różnymi instytucjami.

Obecnie w organizacji udziela się 38 osób o następujących kwalifikacjach: 5 ratowników medycznych, 18 ratowników KPP, 2 fizjoterapeutów, 2 terapeutów do spraw uzależnień, 2 policjantów, psycholog, 8 wolontariuszy. Zarówno Zarząd, jak i ratownicy oraz wolontariusze działają w Fundacji charytatywnie. Za swoją pracę nie pobierają żadnych korzyści majątkowych. Zdarza się nawet, że koszty związane z wolontariatem, takie jak paliwo, ponoszą z własnej kieszeni lub z datków od sponsorów i partnerów.

Grupa dysponuje specjalistycznym sprzętem ratowniczym i szkoleniowym. Współpracuje z Komendą Miejską Policji w Krośnie oraz Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie, od której w grudniu 2021 roku otrzymała samochód centrum dowodzenia akcją poszukiwawczą Fiat Ducato z 2004 roku.

Fundacja Wsparcie 112 działa na terenie siedmiu województw. Na Podkarpaciu oraz w Małopolsce przeprowadza szkolenia dzieci, młodzieży i dorosłych, a także akcje poszukiwawcze oraz zabezpiecza imprezy. W województwach: świętokrzyskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim i śląskim organizuje tylko szkolenia.

Statutową jednostką fundacji od 2018 roku była Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza „Legion Gerarda”, którą również zainicjował Artur Jabłoński i tworzył ją z kilkoma pasjonatami ratownictwa. Na początku grupa składała się z kilkunastu ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Wszyscy byli wolontariuszami, a ich sprzęt, odzież i medykamenty finansowała Fundacja. Głównym zadaniem Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej „Legion Gerarda” było niesienie pomocy osobom poszkodowanym w różnych zdarzeniach i wspieranie działań straży pożarnej, pogotowia i policji. Ta wysoko wyspecjalizowana grupa już od kilku lat zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych w trudno dostępnym terenie i ciężkich warunkach.

W ciągu pięciu lat swojej działalności Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza „Legion Gerarda” przeprowadziła 119 akcji poszukiwawczych (2018 rok – 12 akcji, 2019 – 22, 2020 – 29, 2021 – 38, 2022 – 18). Grupa ma na swoim koncie wiele sukcesów. 15 czerwca 2021 roku legioniści w pustostanie w miejscowości Wójtowa w województwie małopolskim odnaleźli 65-letniego mieszkańca Skołyszyna, zaś 22 czerwca tego samego roku w samochodzie zaparkowanym w środku lasu – 68-letniego mieszkańca Pilzna, któremu wolontariusze jako pierwsi udzielili pierwszej pomocy.

Jednak nie wszystkie poszukiwania przeprowadzone przez „Legion Gerarda” kończyły się szczęśliwe. Czasami odnajdowali ciała zaginionych. Tak było w przypadku młodego mężczyzny, który targnął się na swoje życie (9.06.2020), mieszkańca Leśniówki w gminie Chorkówka (19.04.2021), 43-letniego mieszkańca powiatu dębickiego (7.10.2021) czy 66-letniego mieszkańca Pilzna (18.12.2022)

Dużym wyzwaniem dla Fundacji  Wsparcie112 oraz statutowej Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej „Legion Gerarda” był rok 2020, czas pandemii. Wolontariusze z myślą o służbach i osobach potrzebujących zainicjowali kilka ważnych akcji. Pierwsza z nich to „Kawa dla bohaterów”. Była to zbiórka funduszy na zakup kawy dla służb ratowniczych założona przez członków Fundacji Wsparcie 112 na stronie zrzutka.pl. Chętne osoby mogły też dostarczać zakupioną przez siebie kawę do siedziby Fundacji. Przekazywana kawa trafiała do ratowników, strażaków i policjantów, czyli do wszystkich osób, które na pierwszej linii frontu walczyły z koronawirusem.

Druga akcja polegała na zbiórce potrzebnych i deficytowych materiałów ochronnych dla służb: maseczek, przyłbic, rękawiczek, kombinezonów i płynów do dezynfekcji.

Trzecią i ostatnią akcją zainicjowaną w trakcie pandemii była „Solidarni z seniorami”. Polegała ona na transporcie jedzenia (chlebów, makaronów, kasz, konserw, słoików, soków, wody i słodyczy) oraz leków dla osób ubogich i w potrzebie. Akcję przeprowadzano głównie w gminie Korczyna, ale także Krościenko Wyżne, Wojaszówka, Krosno, Brzyska i Jasło. Pierwsza edycja miała miejsce 11 kwietnia 2020 roku. Wolontariusze rozwozili i rozdawali potrzebującym paczki z jedzeniem długoterminowym. W trakcie akcji nie brakowało wzruszających momentów. Obdarowani byli wdzięczni nie tylko za dary, ale również za to, że ktoś w ogóle o nich pamięta i ich odwiedza w tak trudnym czasie. Kolejne edycje przeprowadzono 19 grudnia 2020 roku oraz 28 marca 2021 roku. Paczki otrzymało kilkadziesiąt osób.

W ciągu kilku lat swojej działalności legioniści organizowali również sezonowe akcje sprawdzania pustostanów w okresie jesiennym oraz zimowym. Na przykład taką akcję przeprowadzono w styczniu 2021 roku. Ratownicy-wolontariusze przeczesywali w Krośnie niezamieszkane budynki, koczowiska, okolice dworca PKP/PKS i altanki ogrodowe – wszystkie miejsca, gdzie mogliby przebywać bezdomni. W ciągu trzech lat przed zamarznięciem wolontariuszom udało się uchronić około 60 osób. Legioniści przewozili osoby bezdomne do noclegowni lub informowały o tym, gdzie mogą otrzymać ciepły posiłek i odzież.

Kolejnym sporym wyzwaniem dla Fundacji Wsparcie112 oraz statutowej Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej „Legion Gerarda” okazała się wojna w Ukrainie. Już pierwszego dnia jej trwania (24.02.2022) wolontariusze zdecydowali się na pomoc uchodźcom na granicy polsko-ukraińskiej. Zapoczątkowana przez Fundację akcja „Solidarni z Ukrainą” przerosła nasze oczekiwania. Fundacja spotkała się z ogromnym wsparciem mieszkańców Krosna i okolic, którzy przynosili rzeczy dla Ukraińców. Pomoc płynęła również z zagranicy. Kilkukrotnie otrzymali duże transporty z Hiszpanii, Szwajcarii, Włoch, Niemiec czy Austrii. Odzew był tak duży, że musieliśmy szukać magazynu, bo w naszym biurze zabrakło miejsca na dary.

Wolontariusze zbierali koce, kołdry, śpiwory i ciepłe ubrania. Tworzyli „plecaki uchodźców” składające się z artykułów dla dzieci, żywności długoterminowej, butelek z wodą oraz środków opatrunkowych. Prowadzili też zbiórkę pieniędzy na zrzutka.pl. Kupowali za nie podstawowe i deficytowe produkty typu: bandaże, plastry, opaski uciskowe, leki przeciwbólowe i inne artykuły, które mogłyby uratować życie.

Na początku wolontariusze jeździli na granicę z ciepłym jedzeniem i kocami dla przyjezdnych, ale później zdecydował się też na przewożenie pomocy humanitarnej do magazynów w Ukrainie. Pierwszy tak duży transport wyjechał 6 marca 2022 roku do miejscowości Vinohradów przy ukraińsko-węgierskiej granicy. Później wolontariusze jeździli do Skeliwki, Lwowa, Mościsk i Starego Sambora, a dzięki pomocy ukraińskich wojskowych również do Charkowa, Sumy, Chyrowa, Tarnopola, Kijowa oraz Mikołajowa.

W kwietniu 2022 roku legioniści przystąpili też do akcji #MedEvacuationPoland, w ramach której udzielali pomocy medycznej poszkodowanym na wojnie. Do tej pory ratownicy „Legionu Gerarda” przynajmniej raz w tygodniu wyjeżdżają do Ukrainy, gdzie przez kilka dni pomagają rannym i przewożą ich do Polski, skąd samolot zabiera ich na leczenie do Niemiec.

Do 7 sierpnia 2022 roku ratownicy i wolontariusze wykonali około 200 wyjazdów zarówno humanitarnych, jak i ewakuacyjnych, co daje około 100 000 km. Niestety częste wyjazdy spowodowały, że samochody odmówiły posłuszeństwa. Obecnie zbiera ona fundusze na zakup nowego busa i karetki, aby wolontariusze mogli prowadzić dalsze działania humanitarne w Ukrainie.

Aby przybliżyć innym działania swojej jednostki statutowej, Fundacja Wsparcie 112 w maju 2021 roku nagrała spot o zaginionej dziewczynce. Według scenariusza matka, będąca na spacerze z córkami w lesie, na chwilę odchodzi, a w tym czasie jedna z bliźniaczek się gubi. Dziewczynkę ratują wolontariusze z „Legionu Gerarda”. Film kręcono w Parku Leśnym Dębina w Krościenku Wyżnym oraz w siedzibie w Korczynie.

Od 2022 roku Grupa Ratunkowo-Poszukiwawcza „Legion Gerarda” zyskała odrębną osobowość prawną, wciąż jednak ściśle współpracuje z Fundacją Wsparcie 112.

Działalność Fundacji Wsparcie 112 to też kilka bardzo ważnych akcji i kampanii, które zapisały się w świadomości nie tylko krośnian i mieszkańców powiatu krośnieńskiego, ale całej Polski. Do najważniejszych należy ogólnopolska akcja „Misie Ratownisie”. Polegała ona na zbiórce i przekazaniu pluszowych zabawek do zespołów ratownictwa: jednostek straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i policji, które razem z nimi jeździły do różnego rodzaju zdarzeń (wypadków samochodowych, pożarów), w których poszkodowanymi były dzieci. Maskotki pomagają uzyskać kontakt z dziećmi, dzięki temu że kojarzą się im z domowym ciepłem i bezpieczeństwem. Pluszaki były też rozdawane w szpitalach. Obdarowane dzieci zabierały je ze sobą do domu.

Wszystko zaczęło się od strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, którzy sugerowali, że brakuje im misiów dla poszkodowanych dzieci. Później Artur Jabłoński uczestniczył w jednej z akcji ratunkowych. W wypadku ucierpiało dwoje dzieci w wieku od 4 do 5 lat i ich mama, którą zabrano do szpitala. Z dziećmi nie można było nawiązać kontaktu. Jednemu z nich ratownicy podarowali pluszaka i dzięki temu dowiedzieli się, co mu dolega. To wtedy Artur postanowił zainicjować akcję „Misie Ratownisie”.

Początkowo była ona organizowana na mniejszą skalę. Pluszaki były zbierane w trakcie Nocnej Jazdy Samochodem bez Celu w Krośnie jako jedna z akcji charytatywnych. Jednak z czasem „Misie Ratownisie” zaczęły cieszyć się taką popularnością, że akcja rozwinęła się na całą Polskę. Połączyła ona pokolenia – uczestniczyły w niej zarówno dzieci, jak i dorośli oraz seniorzy.

Łącznie udało się zorganizować 5 edycji, w organizację trzech ostatnich zaangażowała się Fundacja Wsparcie 112 wraz z Grupą Ratowniczo-Poszukiwawczą „Legion Gerarda”. Pierwszą zbiórkę Fundacja zorganizowała w 2017 roku. Zgłosiło się wtedy ponad 300 punktów z Podkarpacia i Polski (firmy, szkoły i instytucje), w których przeprowadzono zbiórkę. Zebrano ponad 100 tys. pluszowych misiów.

Rok później Fundacja rozszerzyła akcję na całą Polskę. Jednak to ostatnia, piąta edycja okazała się największa. Zbiórka pluszaków rozpoczęła się 1 grudnia 2019 roku. Sztaby zorganizowano nie tylko w naszym województwie, ale w całym kraju (m.in. małopolskim i lubelskim). Fundacja do każdego sztabu wysyłała materiały reklamowe, ulotki, plakaty i film. Wspierała również merytorycznie, informując, jak akcja powinna przebiegać i jakie są terminy. Znacznie ułatwiło to zbiórkę, bo nie trzeba było zwozić wszystkich pluszaków do Krosna. Finał akcji miał miejsce 16 lutego 2020 roku na hali sportowej. Udało się zebrać 350 tys. maskotek.

W ramach akcji Fundacja Wsparcie 112 zorganizowała w 2019 roku też cykl godzinnych prelekcji z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu dla najmłodszych dzieci pod nazwą „Szpital Misia Ratownisia”. Z dwumetrowym fantomem w postaci maskotki ratownicy „Legionu Gerarda” odwiedzali przedszkola na Podkarpaciu. Na takim dużym pluszaku dzieci poprzez zabawę uczyły się działań ratowniczych tj. resuscytacji, sztucznego oddychania, podłączania kroplówki, zakładania prostego opatrunku itp. Uczyły się również, jak wezwać pomoc, sprawdzić przytomność osobie poszkodowanej i ułożyć ją w bezpiecznej pozycji. Poznawały też specjalistyczny sprzęt, wykorzystywany w akcjach ratowniczych. Okazało się, że przedszkolaki były o wiele bardziej pozytywnie nastawione do misia-zabawki, niż do profesjonalnego fantoma. Angażowały się w ćwiczenia. Na koniec szkoleń każdym mały uczestnik uzyskiwał certyfikat Małych Ratowników Szpitala Misia Ratownisia. W ramach akcji wolontariusze „Legionu Gerarda” odwiedzili m.in. Dom Ludowy w Opaciu (29.03.2019), Zespół Szkół w Jaszczwi (8.02.2019) oraz Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej (22.11.2019).

W okolicy Bożego Narodzenia ratownicy i wolontariusze często zamieniają się też w pomocników Świętego Mikołaja. 6 grudnia 2020 roku grupa odwiedziła z prezentami Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Podarowali małym pacjentom zabawki, książeczki, gry i przybory papiernicze.

Fundacja Wsparcie 112 krzewi też wśród dzieci, młodzieży i kierowców kulturę bezpieczeństwa poruszania się po drogach. Wolontariusze wielokrotnie pogłębiali wiedzę i uświadamiali o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach publicznych oraz w obrębie przejść dla pieszych w mieście lub poza nim.

Jedną z akcji poświęconych temu tematowi, który zorganizowała Fundacja Wsparcie 112, było „Bezpieczne Miasto”. Był to cykl szkoleniowo-pokazowy skierowany do mieszkańców Podkarpacia. Fundacja Wsparcie 112 organizowała też kampanie wizualne – filmy i pokazy. Jednym z przykładów takiego działania był spot zrealizowany w czerwcu 2018 roku przestrzegający przed nieuwagą wynikającą z używania telefonów komórkowych. Tak przedstawiał się scenariusz: „Młoda kobieta, zmarła na miejscu. Uderzył w nią samochód na przejściu dla pieszych przy ul. Legionów w Krośnie. Pisała wtedy SMS-a do mamy. A on wjechał w nią samochodem, bo odebrał telefon.”

Inną kampanią społeczną było „Błyśnij dla życia”. Miała ona za zadanie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów praktycznie nie mają szans na przeżycie w przypadku zderzenia z pojazdem. Wolontariusze z „Legionu Gerarda” w październiku 2020 roku rozdawali na ulicach Krosna i gminy Tarnowiec odblaski i przekonywali, że mogą one uratować życie. Akcję kontynuowali rok później, w grudniu 2021 roku. Wtedy na potrzeby kampanii jeden z wolontariuszy przebrał się za Śmierć. Zaintrygował tym przechodniów, którzy sami się zatrzymywali i pytali, co to za akcja. Wolontariusze rozdawali opaski odblaskowe i ulotki informacyjne na krośnieńskim Rynku, dworcu, parkingach przed galerią Krosno i Portius oraz Centrum Handlowego Vivo!. Rozdano 500 sztuk.

Wielokrotnie wolontariusze statutowej Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej „Legion Gerarda” organizowali pokazy ratownictwa oraz szkolenia na terenie Krosna. Początkiem sierpnia 2018 roku przeprowadzili na podcieniach pokaz pierwszej pomocy. Młodzi ludzie mogli na fantomach przećwiczyć podstawowe zasady ratowania życia.

W maju 2021 roku wolontariusze wyszli na ulice Krosna i szkolili mieszkańców z pierwszej pomocy przedmedycznej. Akcja miała na celu podniesienie świadomości ludzi na temat niesienia pomocy. Udało się przeszkolić około 150 osób.

Uczestniczyli również w wydarzeniach widowiskowych z użyciem specjalistycznego sprzętu: karetek, strażackich sprzętów ratownictwa drogowego, quadów, wraków pojazdów do wypadków pozorowanych, a także szybowców i balonów lotniczych.

Podsumowując do 2022 roku Fundacja Wsparcie 112 wraz Grupą Ratowniczo-Poszukiwawczą „Legion Gerarda” przeszkoliła 6 914 dzieci i 1 527 dorosłych (2018 rok – 1 500 dzieci i 480 dorosłych, 2019 – 3 460 i 526, 2020 – 900 i 312, 2021 – 400 i 129 oraz 2022 – 654 i 80).

Fundacja Wsparcie 112 zasłynęła również z organizacji eksperymentów społecznych na ulicach Krosna, które były testem na człowieczeństwo przechodniów. Miały one na celu uświadamiać lokalną społeczność o zagrożeniach związanych z brakiem wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pierwszy eksperyment miał miejsce 18 czerwca 2018 roku. Polegał na tym, że 19-letnia dziewczyna symulowała pulsujący ból w okolicach jamy brzusznej i klatki piersiowej lub traciła nagle przytomność. Legioniści obserwowali, czy ktoś z przechodniów jej pomógł. W ten sposób chcieli sprawdzić, jak zachowują się mieszkańcy, kiedy ktoś potrzebuje pierwszej pomocy.

Akcję przeprowadzili na ul. Staszica, ul. Sienkiewicza naprzeciwko sądu, na Rynku, na moście za rondem Solidarności, na wałach przy wejściu do Parku Jordanowskiego, koło Kina Sokół oraz na ul. Piotra Skargi. W większości przypadków mieszkańcy od razu zatrzymywali się, pytali co się dzieje i próbowali pomóc.

Podobny eksperyment wolontariusze przeprowadzili 10 września 2019 roku. Tym razem 18-latek symulował atak astmy i zakrztuszenie wodą. Trasę powielono z roku 2018. Przechodnie zazwyczaj reagowali, ale nie zawsze wiedzieli, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy w takich przypadkach. Dzięki eksperymentom wolontariusze edukowali mieszkańców, jak zachować się w takiej sytuacji.

W 2023 roku Fundacja Wsparcie 112 zmieniła nazwę na Fundacja Visionary. W kwietniu 2024 roku Fundacja Visionary zakończyła współpracę ze Stowarzyszeniem Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza Legion Gerarda, skupiając się na nowych kierunkach rozwoju.

Fundacja Visionary, kontynuując dotychczasowe działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i niesienia pomocy potrzebującym, rozszerza swoją działalność o nowe obszary:

Projekt Lepsze Jutro mający na celu wsparcie osób zmagających się z problemami psychicznymi. Specjalistyczne transporty medyczne dla osób wymagających pomocy. Szkolenia w VR – Wprowadzenie innowacyjnych szkoleń z pierwszej pomocy z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR).

Fundacja nadal będzie realizować sprawdzone projekty, takie jak „Solidarni z Seniorami”, „Szpital Misia Ratownisia” i „#bezpiecznemiasto”, jednocześnie rozwijając nowe inicjatywy, odpowiadając na aktualne potrzeby społeczne.